ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στις εκλογές του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας στις 25 Απριλίου 2010, για την ανάδειξη των μελών της Αντιπροσωπείας του Τμήματος Νομού Αιτωλ/νίας του ΤΕΕ επεκράτησε η «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ [Δ.Κ.Μ.]-ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ»

Οι εκλογές έγιναν σε δύο εκλογικά τμήματα στο Αγρίνιο και στο Μεσολόγγι και το ποσοστό συμμετοχής των Μηχανικών ήταν πολύ υψηλό (69,50%).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο Νομό είναι τα εξής:

Ψήφισαν 655

Άκυρα 12

Λευκά 4

Έγκυρα 639

  • Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (Δ.Κ.Μ.) - ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ που εκπροσωπείται από τον κ. Ρόκο Κων/νο έλαβε 298 ψήφους, ποσοστό 46,63 % και 15 έδρες.
  • Η ΠΑΣΚ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΝΟΜΟΥ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ που εκπροσωπείται από τον κ. Τσιλιμαντό Κων/νο έλαβε 248 ψήφους, ποσοστό 38,81 % και 13 έδρες.
  • Η ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ (ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ) που εκπροσωπείται από τον κ. Γούναρη Απόστολο έλαβε 60 ψήφους, ποσοστό 9,38 % και 3 έδρες.
  • Τέλος η ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ που εκπροσωπείται από τον κ. Καρανίκα Σωτήριο έλαβε 33 ψήφους, ποσοστό 5,16 % και 2 έδρες.

Αναλυτικά στην Αντιπροσωπεία του Περιφερειακού Τμήματος Αιτωλοακαρνανίας του Τ.Ε.Ε. εξελέγησαν οι παρακάτω με τις αντίστοιχες ψήφους:

1. ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ [Δ.Κ.Μ.]-ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ»

1. ΡΟΚΟΣ Κωνσταντίνος 195

2. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ Παντελής 120

3. ΨΥΛΛΙΑΣ Παναγιώτης 111

4. ΚΑΣΟΛΑΣ Θεόδωρος 93

5. ΓΟΥΡΝΑΡΗ Σπυριδούλα 93

6. ΓΕΡΟΠΑΝΤΑΣ Χρήστος 90

7. ΚΥΡΙΤΣΗΣ Γρηγόριος 83

8. ΣΚΟΡΔΟΠΟΥΛΟΣ Δημήτριος 80

9. ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Νικόλαος 76

10. ΡΟΝΤΗΡΗ Γεωργία 74

11. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ Κωνσταντίνος 73

12. ΚΑΝΑΤΑΣ Δημήτριος 73

13. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΥΣΗ Αικατερίνη 70

14. ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ Ευάγγελος 67

15. ΜΠΛΕΤΣΑΣ Στυλιανός 66

 

2. ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ [ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ]»

1. ΚΥΛΑΦΗΣ Νικόλαος 34

2. ΓΟΥΝΑΡΗΣ Απόστολος 25

3. ΤΣΑΓΓΟΥΡΝΟΣ Γρηγόρης 15

3. ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΠΑΣΚ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΝΟΜΟΥ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ – ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ»

1. ΤΣΙΛΙΜΑΝΤΟΣ Κωνσταντίνος 137

2. ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ Αριστείδης 133

3. ΚΑΦΡΙΤΣΑΣ Χαράλαμπος 106

4. ΜΠΟΚΩΡΟΥ Σπυριδούλα 76

5. ΚΑΡΡΑΣ Κωνσταντίνος 73

6. ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Ξενοφών 70

7. ΛΑΧΑΝΑΣ Γεράσιμος 66

8. ΚΑΨΑΛΗΣ Παναγιώτης 66

9. ΔΡΟΣΟΣ Αριστείδης 63

10. ΖΑΜΠΑΡΑΣ Νικόλαος 62

11. ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗΣ Αδάμ 62

12. ΚΙΤΣΑΚΗΣ Σταύρος 58

13. ΧΟΛΕΒΑΣ Γεώργιος 55

4. ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ της ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ»

1. ΠΡΟΞΕΝΙΑΣ Βασίλειος 24

2. ΤΣΑΤΣΟΥΛΗΣ Φώτιος 23